درباره ما


مجله پژوهش‌های اخلاقی که در نوع خود از مجلات خاص و بدیع می‌باشد دست نیاز به همه‌ی اندیشمندان و صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی دراز می‌نماید.

سابقه این نشریه به سال 1383 برمیگردد. هم‌زمان با تاسیس انجمن علمی معارف اسلامی که یکی از انجمن‌های پویای علمی در حوزه علوم انسانی و اسلامی‌می‌باشد راه اندازی چند مجله علمی با توجه به تعاملی که این انجمن با طیف وسیعی از اساتید دروس اسلامی انسانی و معارف اسلامی داشت و نیز مخاطبان بسیاری از قشر حوزوی و دانشگاهی و علاقه‌مندان به تعالیم اخلاقی و اسلامی دربرمی‌گرفت، در دستور کار قرار گرفت. علاوه‌ی بر نشریه‌ی اندیشه دینی دانشگاه شیراز و پژوهش‌های اعتقادی کلامی دانشگاه آزاد واحد ساوه که با همکاری و مشارکت انجمن معارف اسلامی انتشار می‌یابد، نشریه مستقلی تحت عنوان فصلنامه پژوهشی انجمن معارف اسلامی راه‌اندازی شد. 

این مجله با هیئت علمی بسیار جامع و کارآمد و با مدیریت قوی در حوزه دروس معارف اسلامی با زیرشاخه‌های مختلف اقدام به چاپ مقالات علمی می‌نمود. هم‌زمان با سیاست پژوهشی وزارت علوم و تحقیقات و رویکرد نوین کمیسیون انجمن‌های علمی آن وزارت خانه در جهت تخصصی نمودن مجلات و سمت دهی تحقیقات علمی به لایه سوم علوم و پر بار نمودن پژوهش‌ها در جهت تولید علم و نظریه پردازی و توسعه علمی کشور مجله انجمن اسلامی به پژوهش‌های اخلاقی تغییر نام و هویت داد. در همین راستا اعضای هیئت تحریریه مجله، متناسب‌تر و با رویکرد جدید به کار خود ادامه داد.

خیل تحقیقات علمی اخلاقی و توجه بیش‌از پیش محققان در ارسال مقالات علمی به سایت مجله و نیز همکاری کامل مجله در برگزاری انواع همایش‌ها و جلسات علمی فرهنگی و اخلاقی گویای این مطلب است.

بنابراین مجله در راستای انجام رسالت علمی خود و بیان دیدگاه‌های مختلف علمی و بسط و گسترش فرهنگ مطالعه و تحقیق در حوزه‌های مختلف اخلاقی منتشر می‌شود.